ŘÁDNÁ A DOKONALÁ LÓŽE NÁROD, ČÍSLO 1, V ORIENTU PRAHA V OBEDIENCI VELIKÉ LÓŽE ČESKÉ REPUBLIKY
ŘÁDNÁ A DOKONALÁ LÓŽE NÁROD, ČÍSLO 1, V ORIENTU PRAHA V OBEDIENCI VELIKÉ LÓŽE ČESKÉ REPUBLIKY

Výstava 100 let Lóže Národ v Klementinu

Klementinum

Lóže Národ společně s Národní knihovnou ČR zve všechny zájemce o svobodné zednářství na výstavu 100 let Lóže Národ s podtitulem Svobodné zednářství očima svobodných zednářů.

Výstava je otevřena od 30. března do 19. května 2019 v Galerii Klementinum, Mariánské náměstí 190/5, Praha 1. Čas 10:30 až 18:00 hodin; Vstupné: dospělí 50 Kč; senioři, studenti 40 Kč; skupina 10 a více osob 40 Kč/osoba; děti 6–15 let 20 Kč, děti do 6 let zdarma.

„Výstava by měla veřejnosti představit historii a současnost našeho spolku v kontextu československých dějin a přiblížit svobodné zednářství jako tradiční cestu, jak se dnes moderně říká, osobnostního rozvoje, která i v českých poměrech dokázala oslovit významné osobnosti naší národní i státní historie,“ říká současný mistr lóže Libor Adamec.

Expozice nabízí autentické zednářské předměty i repliku zednářské dílny, místnosti určené k setkávání a zednářské práci. Vše autoři připravili tak, aby se co nejvíce přiblížili skutečnosti, včetně zednářských
nástrojů a symbolů. „A třeba se také prostřednictvím výstavy podaří objasnit některá nedorozumění, která okolo pochopení smyslu svobodného zednářství dodnes panují,“ dodal Libor Adamec.

Lóže Národ je jednou z nejstarších a dosud fungujících českých zednářských lóží. Byla založena 28. března 1919, přesně půl roku po vzniku samostatného československého státu. Návštěvníci výstavy mají možnost nahlédnout do historie i současnosti Lóže Národ, jejího fungování a struktury. Představeni jsou také významní členové, mezi které vždy patřila řada osobností veřejného života – od politiků, přes lékaře a vědce, až po spisovatele, novináře či sochaře a malíře.

Lóže Národ děkuje kolektivu pracovníků Národní knihovny ČR za profesionální spolupráci při přípravě výstavy.

TJK & LA, foto NKP